Medycyna fizykalna od dawna stosowana jest we wspomaganiu leczenia i zapobieganiu różnego typu patologiom występującym w układach narządowych człowieka. Zabiegi fizykalne są popularną i powszechnie stosowaną metodą, wykorzystywaną we wszelkiego rodzaju jednostkach publicznej służby zdrowia czy obiektach beauty. Technologia Tecar, która została już wynaleziona ponad 20 lat temu nadal stanowi innowację w Polsce i jest stosowana w nie wielu placówkach. W celach estetycznych technologię Tecar wykorzystuje się w zabiegach face liftingu i o działaniu antycelullitowym, ujędrniającym oraz modelującym sylwetkę.
Technologia tecar to generator fali radiowej o wysokiej częstotliwości w zakresie od 300kHz do 1MHz. Częstotliwość ta jest niższa niż w przypadku diatermii krótkofalowej pracującej w parametrach 27,1 MHz, ale wyższa niż próg pobudliwości skurczowej mięśnia. Dzięki temu przyspiesza naturalną regenerację w tkance biologicznej i sprawia, ze zabieg jest w 100% naturalny dla organizmu człowieka i całkowicie nieinwazyjny.
Zabieg z jego użyciem tecar wykonywany jest przy pomocy elektrody czynnej, trzymanej przez terapeutę oraz neutralnej, której położenie zależne jest od obszaru poddawanego terapii i od docelowego efektu terapeutycznego. Technologia tecar poprawia efektywność technik manualnych i pozwala na głębszą penetrację komórek pacjentów oraz wzrost dotlenienia tkanek. Elektrody pojemnościowe i rezystancyjne stosuje się w celu uzyskania termicznego i nietermicznego działania na tkanki. Stanowi to innowację, ponieważ w większości aparatów energia jest tworzona za pomocą elektrody i przenoszona do wnętrza tkanek. W tecar natomiast energia przepływającej fali radiowej wzbudza ruch jonów wewnątrz komórek, odtwarzając ich naturalny potencjał. Dzięki temu energia tworzona jest w sposób naturalny, co zmniejsza ryzyko zastosowania terapii i ogranicza liczbę przeciwwskazań. Dzięki oddziaływaniu fali radiowej bezpośrednio na poziomie komórkowym nie występuje zjawisko rozproszenia energii, które ma miejsce w przypadku zastosowania alternatywnych fizjoterapeutycznych urządzeń, takich jak między innymi ultradźwięki, TENS, laseroterapia. W urządzeniach alternatywnych około 80% energii dostarczonej zostaje skupione na najbliższych warstwach skóry, co często jest przyczyną niedostatecznego wpływu zabiegu na tkanki leżące na niższych poziomach. Elektrody mogą dostarczać do ciała częstotliwość w sposób ogólny lub miejscowy oraz powierzchowny i głęboki. Głowice multipolarne natomiast umożliwiają miejscowe i bardzo płytkie oddziaływanie o wysokiej intensywności, redukując wpływ na tkanki głębiej położone. W ten sposób tecar modeluje sylwetkę, docierając do najbardziej problematycznych miejsc. Pojemnościowe elektrody: tworzą z powierzchnią skóry kondensator, dzięki czemu ładunki kumulują się wokół niego (działanie miejscowe, na niewielkiej głębokości zależnej również od częstotliwości. Niższa częstotliwość przekłada się na głębsze działanie). Rezystywne elektrody kumulują energię w tkankach o wysokiej rezystancji (np. tkanka tłuszczowa, kości, ścięgna, więzadła). Elektrody rezystywne umożliwiają również pracę bardziej rozproszoną oraz działanie pośrednie (ręka osoby wykonującej zabieg może stać się elektrodą i opracować trudnodostępne miejsca oraz wykonać techniki specjalistyczne, niedostępne dla klasycznych elektrod). Multipolarne elektrody: 3 bieguny
w 1 głowicy umożliwiają wygodną i efektywną pracę na bardzo małych głębokościach (kilka mm). Dzięki odpowiedniemu doborowi częstotliwości, mocy, rodzaju elektrod/głowic, ich umiejscowieniu na ciele, zastosowanym protokołom terapeutycznym i funkcjom uzyskujemy efekty dokładnie tam, gdzie są one pożądane (małe/duże powierzchnie, skóra/podskórna tkanka tłuszczowa, tkanki o dużej/małej rezystancji).
Podsumowując zastosowanie technologii tecar reaktywuje fibroblasty skóry do produkcji kolagenu i elastyny oraz stymuluje naczynka krwionośne, co w efekcie przywraca prawidłową objętość twarzy. Selektywne ogrzewanie tkanek powoduje ujędrnienie skóry dzięki działaniu na kolagen. „Głębokie” działanie głowic koncentruje energię na warstwach tkanki pod skórą. Jest to delikatna i skupiona technika liftingu, która pomaga przywrócić elastyczność skóry poprzez stymulację odnowy jej fibroblastów. Wyeliminowanie zmarszczek i defektów skóry oraz zwiększenie jej elastyczności przywraca skórze naturalny wygląd. Dochodzi do stymulacji
i elektrostymulacji zwiotczałych mięśni, „chomików”. Usuwany jest również nadmiar limfy. Działanie regenerujące wznawia i nasila przemiany wewnątrz i zewnątrzkomórkowe w różnych warstwach skóry, poprawiając jej napięcie i wygładzając zmarszczki, dzięki czemu skóra staje się jędrna i odzyskuje naturalny blask. Wysoka częstotliwość uśmierca komórki tłuszczowe przez ciepło powstające wewnątrz, dzięki zastosowaniu elektrod rezystywnych. Skutecznie radzi sobie również z cellulitem. Tecar poprawia również kolor blizny, dzięki czemu wtapia się ona w otaczającą tkankę. Pomaga stymulować wydzielanie kolagenu wewnątrz blizny
i powoduje jego zmniejszenie.
Wskazania do zabiegu:
Przeciwwskazania:
Tecar pozwala na holistyczne podejście do problemu i dzięki temu możemy tworzyć terapie łączone, m.in. z mezoterapią igłową czy mikroigłowa, peelingami chemicznymi, terapią światłem LED, zabiegami kosmoceutycznymi czy drenażem limfatycznym.
Zabiegi są bardzo przyjemne, relaksujące i nie wymagają okresu jakiej kolwiek rekonwalescencji. Można wykonywać je całym rokiem i nie wymagają one specjalnej pielęgnacji pozabiegowej.
Ilość zabiegów to kwestia indywidualna zależna od stanu w jakim obecnie znajduje się tkanka, nie mniej jednak jest to terapia, która obejmuje nie mniej niż 5 zabiegów wykonywanych co 7 dni a następnie zabiegi podtrzymujące/stymulujące.