Oczyszczanie wodorowe to zabieg, który dostarcza skórze aktywnych cząsteczek wodoru, które są najlżejszym i najmniejszym pierwiastkiem, który bez trudu przenika przez błonę mitochondriów, czyli do ‘centrum dowodzenia’ każdej naszej komórki i w ten sposób działa na poziomie komórkowym. Warto zaznaczyć, że dla wodoru nie ma ograniczeń w przenikaniu struktur naszego organizmu. Jest on najsilniejszym antyoksydantem, jest znacznie bardziej efektywny niż witamina C, czy nawet koenzym Q10. Rola antyoksydantów jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu ze względów na ich zdolności neutralizujące wolne rodniki.
Wolne rodniki tlenowe to wysoce reaktywne molekuły, które powstają wskutek procesów oddechowych i energetycznych zaliczane do kategorii reaktywnych form tlenu, tzw. ROS. Przyczyną powstawania wolnych rodników tlenowych stanowi również ekspozycja na działanie promieniowania UV, środki chemiczne czy zanieczyszczenie środowiska. Wolne rodniki reagują
z innymi cząsteczkami w organizmie, inicjując proces utleniania, który uszkadza m.in. błony komórkowe oraz DNA. Ponadto, w cyklu podziału komórek uszkodzonych przez wolne rodniki dochodzi do wytwarzania osłabionych komórek potomnych. Rezultatem tego zjawiska są dolegliwości i choroby — jest to również jedna z głównych przyczyn starzenia. Pośrednio są przyczyną powstawania zmian pigmentacyjnych oraz zwiększenia podatności na stany zapalne. Uszkadzają włókna kolagenowe i elastylowe skóry właściwej, czego efektem jest powstawanie zmarszczek. Ciekawostką jest, to, że około 90% obecnie diagnozowanych przypadłości jest powiązanych właśnie ze szkodliwym działaniem niektórych wolnych rodników.
Nie mniej jednak nie wszystkie wolne rodniki są złe. Występuje również kilka rodzajów wolnych rodników, które różnią się ze względu na swoją budowę i właściwości i tylko niektóre wolne rodniki tlenowe mają niestabilną budowę, która daje im energię do niszczenia struktur komórkowych. Pewne grupy łagodnych wolnych rodników o stabilnej budowie pełnią pożyteczne funkcje dla organizmu, stymulują komórki i nie powinny być neutralizowane. Nie bez znaczenia jest, zatem fakt, iż wodór działa selektywnie. Mianowicie neutralizuje on tylko toksyczne wolne rodniki, nie wpływając na pozostałe, które pełnią funkcję ochronną dla organizmu.
Aktywny wodór dostarczany jest skórze za pomocą nasyconego nim strumienia wody, który jest wtłoczony pod cieśnieniem a następnie woda wraz z zanieczyszczeniami ze skóry odprowadzana jest do oddzielnego pojemnika. W ten sposób dokładnie oczyszczone zostają pory skóry, a skóra po zabiegu jest sucha, świeża i dogłębnie oczyszczona. Fenomen aktywnego wodoru polega na tym, że po wprowadzeniu do komórek jego cząsteczki, łączą się właśnie z najmocniej reaktywnymi
i najbardziej szkodliwymi wolnymi rodnikami. Dzięki właściwościom aktywnego wodoru
o charakterze przeciwutleniającym procesy utleniania zostają neutralizowane, a wolne rodniki tlenowe po połączeniu z cząsteczkami wodoru zmieniają się w wodę. W ten sposób ich destruktywne działanie jest całkowicie wyeliminowane. Ponadto po neutralizacji groźnych wolnych rodników, wodór nie magazynuje się w naszym organizmie – zamienia się na czyste H2O, nie wytwarzając żadnych innych produktów ubocznych.
Od 2008 roku przeprowadzono ponad 100 badań naukowych, które wykazują, że terapia wodorowa pozwala na skuteczne leczenie lub przyspieszenie leczenia wielu problemów skórnych, jak również ogólnych schorzeń oraz przedłużenie żywotności komórek. Badania wykazały również, że aplikacja wody nasyconej wodorem na rany wywołane stanami zapalnymi przynosi znaczącą poprawę i przyspiesza czas gojenia.
Dodatkowym plusem terapii jest bardzo mała liczba przeciwwskazań.
Zabieg z pierwszym etapem oczyszczania wordowego i złuszczania martwych komórek naskórka może być wstępem do innych zabiegów skojarzonych np. terapii przeciwstarzeniowych czy przeciwtrądzikowych a także terapii dermokosmetycznych.
Standardowy zabieg oczyszczania wodorowego to zabieg wieloetapowy, który obejmuje: